Konzervatívci vs. Liberáli

Autor: Martin Palenčík | 27.5.2013 o 12:33 | Karma článku: 13,11 | Prečítané:  1457x

Včerajšie spojenie NOVY a LIDO opäť raz rozvírilo vody nášho nekonečne veľkého politického mora. Od včera sa už nakopila riadna kopa vyjadrení z najrôznejších názorových kôp a kôpiek. Pevne verím, že v najbližších dňoch pribudne ešte veľká kopa ďalších fundovaných názorov. Asi nebude prekvapením, že väčšina týchto názorov  zvozí pod čiernu zem tento nový projekt. Ja sa ale v tomto blogu pokúsim na toto spojenie pozrieť troška inak a nevidieť ho ako mačkopsa.

O fakte, že v zahraničí úspešne fungujú strany podobného typu- teda spojenie konzervatívnych a liberálnych názorov pod jednou strechou sa netreba baviť. V susednom Česku je to napríklad ODS, v USA Republikánska strana a po troche googlenia sa nájde kopec iných strán v rôznych krajinách. Ako bude toto spojenie fungovať na Slovensku ukáže čas, avšak zatracovať toto spojenie hneď v úvode je predsa len silná káva. Sám som zvedavý ako bude spolupráca liberálov a konzervatívcov vyzerať v praxi avšak počkám si na reálny výkon ich politiky až potom budem vyvodzovať závery.

 

Ako bývalý člen a aktívny sympatizant SaS sa momentálne veľmi čudujem bývalým kolegom, ktorí ostali v SaS a ktorí sa teraz vysmievajú a na plné ústa kritizujú spojenie LIDO a NOVY. Veľmi dobre si spomínam ako SaS vzala na kandidátku Matoviča a Obyčajných, ktorí vopred avizovali, že liberálne témy im niesú po chuti. Na kandidátke SaS a v poslaneckom klube SaS sa vyskytuje aj meno OKSkára- pána Osuského, ktorý taktiež nepatrí medzi liberálov. Tak čo teda? Dá sa to alebo nedá? Alebo vtedy áno, teraz nie? Názory prezentované  terajšími špičkami SaS a niektorých členov sú pre mňa veľkým sklamaním. Očividne sa tu niekto nedokáže preniesť cez rozkol, ktorý je však už minulosťou a treba pozerať dopredu.

 

Vcelku poztívne na spojení LIDO a NOVY treba vnímať akt spájania. Konečne sa niečo aj spája a nie rozdeľuje. Stranu čaká dlhá cesta a profilácia. Pevne verím, že v najbližších parlamentných voľbách pravica porazí SMER a zostaví stabilnú vládu, ktorá bude fungovať. Možno utópia, avšak je potrebné veriť a robiť všetko preto, aby bol SMER odstavený od vládnutia. Z pohľadu nádeje na vznik pravicovej vlády teda spojenie NOVY a LIDA treba brať určite pozitívne.

 

Ako pozitívum treba brať aj fakt, že v strane sa stretáva slušná partia odborníkov, ktorá spojením síl môže istotne ponúknuť zaujímavý program. Treba síce počítať, že v otázke osobných slobôd asi strana dieru do sveta neurobí, v oblasti ekonomiky, zamestnanosti, súdnictva, školstva či zdravotníctva by to však podľa mňa šlo. A myslím, že v každej z uvedených oblastí, kde by to šlo je zmena k lepšiemu prepotrebná.

 

Čo dodať záverom? Uvidíme. Spojením NOVY a LIDO sa utvára na Slovensku úplne nový typ politickej strany. Typ, ktorý na Slovensku nepoznáme a možno preto ho zatracujeme, avšak v zahraničí podobné strany fungujú vcelku úspešne. Počkajme si teda na profiláciu strany, jej program, pôsobenie. A uvidíme. V každom prípade je tu šanca na vznik niečoho nového, čo môže výrazne pomôcť k formovaniu novej podoby pravicovej politiky na Slovensku.

 

Na záver sa inšpirujem skratkou Richarda Sulíka- NOVADO, veľa šťastia :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?