Konzervatívci vs. Liberáli

Autor: Martin Palenčík | 27.5.2013 o 12:33 | Karma článku: 13,11 | Prečítané:  1472x

Včerajšie spojenie NOVY a LIDO opäť raz rozvírilo vody nášho nekonečne veľkého politického mora. Od včera sa už nakopila riadna kopa vyjadrení z najrôznejších názorových kôp a kôpiek. Pevne verím, že v najbližších dňoch pribudne ešte veľká kopa ďalších fundovaných názorov. Asi nebude prekvapením, že väčšina týchto názorov  zvozí pod čiernu zem tento nový projekt. Ja sa ale v tomto blogu pokúsim na toto spojenie pozrieť troška inak a nevidieť ho ako mačkopsa.

O fakte, že v zahraničí úspešne fungujú strany podobného typu- teda spojenie konzervatívnych a liberálnych názorov pod jednou strechou sa netreba baviť. V susednom Česku je to napríklad ODS, v USA Republikánska strana a po troche googlenia sa nájde kopec iných strán v rôznych krajinách. Ako bude toto spojenie fungovať na Slovensku ukáže čas, avšak zatracovať toto spojenie hneď v úvode je predsa len silná káva. Sám som zvedavý ako bude spolupráca liberálov a konzervatívcov vyzerať v praxi avšak počkám si na reálny výkon ich politiky až potom budem vyvodzovať závery.

 

Ako bývalý člen a aktívny sympatizant SaS sa momentálne veľmi čudujem bývalým kolegom, ktorí ostali v SaS a ktorí sa teraz vysmievajú a na plné ústa kritizujú spojenie LIDO a NOVY. Veľmi dobre si spomínam ako SaS vzala na kandidátku Matoviča a Obyčajných, ktorí vopred avizovali, že liberálne témy im niesú po chuti. Na kandidátke SaS a v poslaneckom klube SaS sa vyskytuje aj meno OKSkára- pána Osuského, ktorý taktiež nepatrí medzi liberálov. Tak čo teda? Dá sa to alebo nedá? Alebo vtedy áno, teraz nie? Názory prezentované  terajšími špičkami SaS a niektorých členov sú pre mňa veľkým sklamaním. Očividne sa tu niekto nedokáže preniesť cez rozkol, ktorý je však už minulosťou a treba pozerať dopredu.

 

Vcelku poztívne na spojení LIDO a NOVY treba vnímať akt spájania. Konečne sa niečo aj spája a nie rozdeľuje. Stranu čaká dlhá cesta a profilácia. Pevne verím, že v najbližších parlamentných voľbách pravica porazí SMER a zostaví stabilnú vládu, ktorá bude fungovať. Možno utópia, avšak je potrebné veriť a robiť všetko preto, aby bol SMER odstavený od vládnutia. Z pohľadu nádeje na vznik pravicovej vlády teda spojenie NOVY a LIDA treba brať určite pozitívne.

 

Ako pozitívum treba brať aj fakt, že v strane sa stretáva slušná partia odborníkov, ktorá spojením síl môže istotne ponúknuť zaujímavý program. Treba síce počítať, že v otázke osobných slobôd asi strana dieru do sveta neurobí, v oblasti ekonomiky, zamestnanosti, súdnictva, školstva či zdravotníctva by to však podľa mňa šlo. A myslím, že v každej z uvedených oblastí, kde by to šlo je zmena k lepšiemu prepotrebná.

 

Čo dodať záverom? Uvidíme. Spojením NOVY a LIDO sa utvára na Slovensku úplne nový typ politickej strany. Typ, ktorý na Slovensku nepoznáme a možno preto ho zatracujeme, avšak v zahraničí podobné strany fungujú vcelku úspešne. Počkajme si teda na profiláciu strany, jej program, pôsobenie. A uvidíme. V každom prípade je tu šanca na vznik niečoho nového, čo môže výrazne pomôcť k formovaniu novej podoby pravicovej politiky na Slovensku.

 

Na záver sa inšpirujem skratkou Richarda Sulíka- NOVADO, veľa šťastia :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?