(Ne)fungujúci systém štipendií

Autor: Martin Palenčík | 15.10.2012 o 18:45 | Karma článku: 8,07 | Prečítané:  292x

V predchádzajúcom akademickom roku sme sa napočúvali o dosť výraznom náraste poberateľov sociálnych štipendií. Dierami v zákonoch a rôznymi fintami sa tak mohol k celkom peknej sumičke dostať prakticky hocikto. Dnes je už ale situácia iná. K štipendiám sa majú problém dostať aj tí, ktorí na ne majú nárok.

V svojom okolí registrujem za krátky čas už druhý prípad, kedy vysoká škola robí drahoty v prípadoch, o ktorých pochybuje asi len teta vybavujúca štipendiá. Samozrejme, nejaké zamedzenie zneužívania systému nastať muselo. Musela však nastať aj situácia keď chalan, polosirota, ktorý nieje zo žiadnej bohatej rodiny nahnevaný na facebooku vylieva zlosť z nepriznaného štipka? Musela nastať iná situácia keď fakulta neprijala žiadosť na štipendium lebo chýbal jeden papier hoci by podľa zákona aj takúto neúplnú žiadosť prevziať mala? Podľa mňa by sa takéto "omyly" stávať jednoducho nemali.

 

Systém by mal byť nastavený tak, aby študent, ktorý štipendium potrebuje mal k nemu bezproblémový prístup a aby všetky podmienky na jeho udelenie boli jasné a v súlade so všetkými zákonmi. Viem si predstaviť čo sa asi odohráva v hlavách študentov, ktorí sa na toto štipendium spoliehali z objektívnych dôvodov a zrazu je tu problém. V ich koži by som sa teda ocitnúť nechcel.

 

Viem si však aj predstaviť druhú skupinu, ktorá nadáva na sprísnené podmienky pretože dobrý kšeft je zrazu minulosťou. Že rodičia, ktorí obaja pracujú a dosahujú slušné príjmy budú musieť sponzorovať svojich miláčikov lebo štát a univerzity zo seba nehodlajú robiť dojnú kravu. Pre všetkých, ktorí si takto nadávajú mám však jasný odkaz: Vďaka Vašim podvodom a kľučkám majú teraz mnohí iní študenti problém dostať sa k štipendiu. A verte, že mnohí ho potrebujú oveľa viac ako VY!

 

 

V živote som mal to šťastie, že podobé problémy riešiť nemusím aj keď si nežijem na vysokej nohe. Úprimne však ľutujem všetkých tých, ktorí majú či už faktické alebo morálne právo na štipendium a nemôžu sa k nemu dostať. Naopak opovrhujem tými, ktorí systém zneužívajú a dostávajú sa na úroveň "legálnych" zlodejov. Vzniknutú situáciu by si mali uvedomiť aj univerzity a pristupovať ku každému prípadu citlivo a s osobitným prístupom. Nie všetci študenti sú totiž iba dojičmi štedro nastaveného systému.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?