Z návštevy tajomníka Ivanča na Právnickej fakulte UPJŠ

Autor: Martin Palenčík | 12.12.2011 o 21:10 | (upravené 12.12.2011 o 21:43) Karma článku: 5,95 | Prečítané:  712x

Zvolebnieva sa a tak samozrejme politici vyliezajú z dier.  Akademická pôda toho znesie naozaj veľa a tak som dnes spoločne s kolegami právnikmi mal tú česť vypočuť si pár teplých slov z úst tajomníka ministerstva školstva, pána Ivanča.

Téma "prednášky" či diskusie bola jasná- novela vysokoškolského zákona. Po úvode, ktorý trval asi polovicu prednášky sme sa dozvedeli o rebríčku univerzít podľa zamestnanosti a podľa mzdy, ktorú dostávajú absolventi jednotlivých odborov. Osobne mám na tento rebríček jeden super postreh- v okresoch východu, kde nezamestnanosť atakuje 20 % (samozrejme niektoré okresy s ľahkosťou túto hranicu prekračujú) je nonsensom určovať kvalitu univerzity podľa zamestnanosti. Samozrejme okamžite nám bolo vysvetlené, že toto je len jedno z viacerých kritérií, na základe ktorých by univerzita mala byť hodnotená.

Ďalším skvelým nápadom je zavedenie registra vyučujúcich, aby si potencionálny študent mohol overiť, koľko času trávi vyučujúci na fakute. Podľa pána tajomníka čím viac vyučujúci učí, tým lepšie pre študenta. Ďalšia kravina- poznatok z môjho štúdia- vyučujúci, ktorý učí na fakulte deň, alebo dva v týždni ma naučil a ukázal v priemere asi 100x viac ako profesionálny akademik, ktorého hlavnou náplňou cvičení je prečítať zákon, prečítať učebnicu a vyskúšať z matérie študentov. Ozaj netuším, ako takýto register dokáže pomôcť študentovi v rozhodovaní.

Poslednou avizovanou zmenou, o ktorej sme sa čo to dozvedeli, že by istotne bolo dobré, keby právnici mali spojené Bc. a Mgr. štúdium. Postreh hodný objavenia Ameriky. Radím ihneď  zaviesť, to by aspoň budúci akademický rok boli na fakulte študenti študujúci systémom po prvé 4+1, po druhé 3+2, po tretie 5. Niečo na systém maturita po novom. Tento nápad sa mi ale zo všetkých troch pozdával najviac, tak teda poďme do toho, zmeňme to, nech to má logiku.

 

Zrazu ale čuduj sa svete informácia ako blesk z jasného neba. Z novely nič nebude, idú voľby, do volieb sa to nestihne, po voľbách nikto netuší, či novela skončí v koši, alebo ju len tak vyhodia von oknom.

 

Perlička na záver v podobe diskusie, kde sa pán tajomník len usmieval a perlil jednu perlu za druhou (prečo napr. znížili dotáciu na obedy, alebo že za rok sa nestihlo napraviť čo sa kazilo od revolúcie) nenechala nikoho z prítomných študentov na pochybách, že akademická pôda znesie veľa.

 

Aj počas prednášky, ale najmä pri odchode z prednáškovej miestnosti si neodpustím zacitovať spolužiakov a ich otázky k veci: "On je odkiaľ?" "Čo to má za školu?" "Za ktorú je stranu, tých voliť  istotne nebudem" "Ten chlap je úplne mimo".

 

Prednáška teda splnila účel, tajomník ukázal svoje kvality. A život ide dalej.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?