reklama

Voľby na Slovensku v (blízkej?) budúcnosti

V predchádzajúcom blogu som sľúbil, že prinesiem detailnejší pohľad na voľbu prostredníctvom elektronických prostriedkov. Tu je teda "výcuc" mojej seminárnej práce na tému volieb cez internet.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

V blízkej budúcnosti sa môžme podľa dostupných informácií tešiť aspoň na čiastočný pokrok v zavádzani elektronických prostriedkov. S pomocou Európskej únie a operačného programu informatizácie spoločnosti bol rozbehnutý projekt elektronických služieb štatistického úradu. V tomto projekte sa počíta s viacerými elektronickými funkciami, ktoré majú pomáhať pri spracovaní výsledkov. Radí sa medzi ne elektronické spracovávanie volebných výsledkov elektronickou cestou prostredníctvom elektronických okrskových volebných zápisníc, ďalej je to možnosť podávania kandidačných listín elektronickou formou, taktiež aj prezentácia priebežných a definitívnych volebných výsledkov. Všetky tieto čiastkové funkcie majú viesť k zavedeniu jednotného integrovaného volebného systému pre všetky voľby a referendum. Momentálne vcelku nepochopiteľne na každé jednotlivé voľby sa vytvára nový systém na spracovávanie výsledkov. Táto integrácia by teda ušetrila nielen čas, ale aj náklady potrebné na zabezpečenie volieb.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zmeny boli chystané aj v legislatívnej oblasti a to vytvorením Volebného kódexu, avšak momentálna politická situácia odsúva legislatívnu unifikáciu volebných zákonov na neurčito. Z avizovaných noviniek však vieme, že tento kódex by mal nahradiť všetky súčasné volebné zákony jediným a mal by položiť legislatívny základ pre voľby cez internet.


Ministerstvo financií ako zadávateľ čiastkovej štúdie vykonateľnosti: „Elektronické hlasovanie pri voľbách“ disponuje analýzou a možnosťami volieb elektronickými prostriedkami. Táto štúdia analyzuje dva základné prostriedky voľby a to voľby prostredníctvom internetu (i-vote) a voľby prostredníctvom elektronických volebných terminálov (EVT). Elektronické volebné terminály by mali fungovať vo volebných miestostiach ako náhrada za klasickú „obálkovú“ voľbu kde by volič hlasoval priamo prostredníctvom terminálu. Medzi hlavné výhody patrí lepšie a rýchlejšie spracovanie výsledkov. Taktiež aj minimalizuje možnosť volebných podvodov pri prepočítavaní hlasov. Vynášanie obálok, manipulácia pri sčítaní apod by sa teda zavedením terminálov stalo minulosťou. Ako nevýhoda sa môžu javiť vysoké náklady na zavedenie, avšak návratnosť ich zavedenia by bola vcelku rýchla ak vezmeme do úvahy aké vysoké sú náklady na tlač/distrubúciu tlačovín a spracovanie výsledkov v súčasnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Voľba cez internet


Výhody a nevýhody. Voľby prostredníctvom internetu by mali istotne ako doplnková funkcia volieb vplyv na zvýšenie volebnej účasti. Po možnosti voliť cez inernet volajú hlavne Slováci žijúci v zahraničí, nakoľko aktuálna možnosť voliť prostredníctvom pošty je časovo a administratívne náročná. Zavedením voľby cez internet by teda mnohopočetná skupina občanov Slovenska dostala jednoduchú a praktickú možnosť zúčastniť sa na voľbách. Taktiež by sa odbúrala byrokracia, ktorá v súčasnosti odrádza voliť zo zahraničia.

Okrem zvýšenia volebnej účasti k nesporným výhodám patrí aj šetrenie času. Na strane jednej šetrenie času voliča, ktorý nemusí navštevovať volebnú miestnosť na strane druhej šetrenie času volebných komisií pri spracovávaní výsledkov. Finančá výhodnosť je samozrejme taktiež jasným plusom. Samozrejmosťou je pohodlnosť voľby z domova. Z skúseností zo zahraničia je taktiež zrejmé, že by sa možnosťou voliť cez internet zvýšila účasť mladých ľudí na voľbách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

S možnosťou voliť cez internet sú spojené však aj isté nevýhody. Jednou z nich je požiadavka na zručnosti voliča, ktorý musí mať základné schopnosti na uskutočnenie voľby prostredníctvom počítača alebo iného zariadenia s prístupom na internet. V tomto prípade sú znevýhodnení hlavne starší voliči, ktorí tieto schopnosti nemajú. Ďalším problémom sa v zahraničí pri závadzaní e-votingu ukázal nízky počet voličov, ktorí využili túto formu hlasovania. Strach a nedôvera k novým veciam sa však aj v tomto prípade ukázala ako dočasná a s pribúdajúcimi možnosťami voliť cez internet rástol aj počet voličov využívajúci túto formu volenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Istou nevýhodou je možnosť manipulácie voličov v domácom prostredí, prípadne nemožnosť kontroly slobodnej voľby. V praxi sa snaží zamedziť tomuto problému možnosťou opakovať voľbu, prípade odvoliť klasicky, čím by sa hlas podaný elektronicky anuloval.

Technická otázka. Zavedením občianskych preukazov s čipom, ktoré sa práve začínajú distribuovať by bola jednoznačne uľahčená identifikácia voliča. S pomocou čítačky kariet, ktorá nieje vysokou investíciou a unikátnym kódom by volič mohol jednoducho prostredníctvom internetu odvoliť bez akýchkoľvek bezpečnostných rizík. Ak sa to dá uskutočniť bezpečne v Estónsku (príklad nižšie), istotne by sa to dalo aj u nás.

Príklad z praxe. Priekopníkmi v oblasti volieb prostredníctvom internetu sú Estónci. Tento pobaltský národ ako prvý na svete v roku 2005 umožnil voličom na svojom území voľby prostredníctvom internetu. Tieto komunálne voľby sa teda zapísali do dejín. Od roku 2005 takto Estónci mali možnosť voliť už päť krát. Na príklade Estónska si môžeme prezrieť plusy a mínusy na reálnych skúsenostiach. Prvé voľby cez internet v roku 2005 využilo iba 1% oprávnených voličov (9317). V národných voľbách do parlamentu v roku 2007 to už bolo 30 275 voličov. Posledné voľby v roku 2011 už zaznamenali vyše 140 000 voličov využívajúcich elektronickú voľbu cez internet. Pri cca milóne oprávnených voličov vcelku pekné číslo.

Estónci zabezpečili bezpečnosť voľby jedoducho- prostredníctvom elektronických ID kariet (občianske preukazy) s mikročipom. Na overenie totožnosti pri voľbe sa teda používala ID karta s čipom, ktorá sa musela zasunúť do čítačky (každý volič teda musel disponovať čítačkou kariet). Následne volič na stránke volebnej komisie zadal svoj osobný PIN. Ďalej už mohol nerušene voliť. Prvotné obavy z nového druhu volieb sa ukázali ako neopodstatnené. Volič mal možnosť voliť 7 dní (voľby vo volebných miestnostiach trvali 3 dni). Taktiež mohol svoj hlas meniť ľubovoľne počas tohot obdobia, započítaval sa iba posledný hlas. Nakoniec mal volič možnosť znegovať svoj hlas odoslaný prostredníctvom internetu kde mohol navštíviť volebnú miestnosť a tým pádom voliť klasicky.

Záver. Výhody, ktoré ponúka voľba internetom jednoznačne prevyšujú nevýhody. Aj príklady z praxe ukazujú, že nejde o žiadne sci-fi ale o reálnu možnosť, po ktorej volajú stále ďalší a ďalší. Pevne verím, že nová vláda dotiahne konečne nový Volebný kódex do praxe a tým legislatívne zakotví inovatívne prvky v našom volebnom zákonodarstve.

Martin Palenčík

Martin Palenčík

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Východniar, absolvent práva na UPJŠ v KE, futbalový rozhodca, riaditeľ Okolo Domaše, najväčšieho cyklistického podujatia na Slovensku. Tak to som JA ;-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu